Χρυσές Σφαίρες 2016: Leonardo DiCaprio, ο μεγάλος νικητής της βραδιάς

Χρυσές Σφαίρες 2016: Leonardo DiCaprio, ο μεγάλος νικητής της βραδιάς

Άραγε να έχει σειρά το Oscar; Ο Leonardo DiCaprio ξεκίνησε τη σεζόν των βραβείων με τον καλύτερο τρόπο, αφού όχι μόνο κατάφερε να κερδίσει τη Χρυσή Σφαίρα του Καλύτερου Ηθοποιού, αλλά η πολυσυζητημένη ταινία του, "Η Επιστροφή" κέρδισε το βραβείο και της Καλύτερης Δραματικής ταινίας και ο Alejandro Gonzalez Iñárritu το βραβείο του Καλύτερου Σκηνοθέτη.

 Την "Επιστροφή" ακολούθησε ο "Martian" του Ridley Scott με πρωταγωνιστή τον Matt Damon, που κατάφερε να κερδίσει δύο βραβεία, ενώ στα highlights της βραδιάς ήταν επίσης η Jennifer Lawrence, που βραβεύτηκε για το "Joy" και η Kate Winslet, που κέρδισε Χρυσή Σφαίρα Β' Γυναικείου Ρόλου για την ταινία "Steve Jobs". Στους μεγάλους χαμένους, το "Μεγάλο Σορτάρισμα" και η "Carol", με την Cate Blanchett, δυο ταινίες που αναμενόταν να σαρώσουν, όμως τελικά "έφυγαν" με άδεια χέρια από την τελετή απονομής, το βράδυ της Κυριακής.

Ολόκληρη η λίστα με τους νικητές, παρακάτω:

BEST MOTION PICTURE — DRAMA
Carol
Mad Max: Fury Road
***WINNER: The Revenant
Room
Spotlight

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE — DRAMA
Cate Blanchett — Carol
***WINNER: Brie Larson — Room
Rooney Mara — Carol
Saoirse Ronan — Brooklyn
Alicia Vikander — The Danish Girl

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE — DRAMA
Bryan Cranston —Trumbo
***WINNER: Leonardo DiCaprio — The Revenant
Michael Fassbender — Steve Jobs
Eddie Redmayne — The Danish Girl
Will Smith — Concussion

BEST MOTION PICTURE — MUSICAL OR COMEDY
The Big Short
Joy
***WINNER: The Martian
Spy
Trainwreck

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE — MUSICAL OR COMEDY
***WINNER: Jennifer Lawrence — Joy
Melissa McCarthy — Spy
Amy Schumer — Trainwreck
Maggie Smith — The Lady in the Van
Lily Tomlin — Grandma

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE — MUSICAL OR COMEDY

Christian Bale — The Big Short
Steve Carell — The Big Short
***WINNER: Matt Damon — The Martian
Al Pacino — Danny Collins
Mark Ruffalo — Infinitely Polar Bear

BEST MOTION PICTURE — ANIMATED
Anomalisa
The Good Dinosaur
***WINNER: Inside Out
The Peanuts Movie
Shaun the Sheep Movie

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Brand New Testament — Belgium/France/Luxembourg
The Club — Chile
The Fencer — Finland/Estonia/Germany
Mustang — France
***WINNER: Son of Saul — Hungary

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE
Jane Fonda — Youth
Jennifer Jason Leigh — The Hateful Eight
Helen Mirren — Trumbo
Alicia Vikander — Ex Machina
***WINNER: Kate Winslet — Steve Jobs

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE
Paul Dano — Love & Mercy
Idris Elba — Beasts of No Nation
Mark Rylance — Bridge of Spies
Michael Shannon — 99 Homes
***WINNER: Sylvester Stallone — Creed

BEST DIRECTOR — MOTION PICTURE
Todd Haynes — Carol
***WINNER: Alejandro G. Iñárritu — The Revenant
Tom McCarthy — Spotlight
George Miller — Mad Max: Fury Road
Ridley Scott — The Martian

BEST SCREENPLAY — MOTION PICTURE
Emma Donoghue — Room
Tom McCarthy, Josh Singer — Spotlight
Charles Randolph, Adam McKay — The Big Short
***WINNER: Aaron Sorkin — Steve Jobs
Quentin Tarantino — The Hateful Eight

BEST ORIGINAL SCORE — MOTION PICTURE
Carter Burwell — Carol
Alexandre Desplat — The Danish Girl
***WINNER: Ennio Morricone — The Hateful Eight
Daniel Pemberton — Steve Jobs
Ryuichi Sakamoto, Alva Noto — The Revenant

BEST ORIGINAL SONG — MOTION PICTURE
"Love Me Like You Do" from Fifty Shades of Grey — Max Martin, Savan Kotecha, Ali Payami, Ilya Salmanzadeh, Tove Nilsson
"One Kind of Love" from Love & Mercy — Brian Wilson, Scott Bennett
"See You Again" from Furious 7 — Justin Franks, Andrew Cedar, Charlie Puth, Cameron Thomaz
"Simple Song #3" from Youth — David Lang
***WINNER: "Writing's on the Wall" from Spectre — Sam Smith, Jimmy Napes

BEST TELEVISION SERIES — DRAMA

Empire (Fox)
Game of Thrones (HBO)
***WINNER: Mr. Robot (USA Network)
Narcos (Netflix)
Outlander (Starz)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES — DRAMA
Caitriona Balfe — Outlander
Viola Davis — How to Get Away With Murder
Eva Green — Penny Dreadful
***WINNER: Taraji P. Henson — Empire
Robin Wright — House of Cards

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES — DRAMA
***WINNER: Jon Hamm — Mad Men
Rami Malek — Mr. Robot
Wagner Moura — Narcos
Bob Odenkirk — Better Call Saul
Liev Schreiber — Ray Donovan

BEST TELEVISION SERIES — MUSICAL OR COMEDY
Casual (Hulu)
***WINNER: Mozart in the Jungle (Amazon Prime Video)
Orange Is the New Black (Netflix)
Silicon Valley (HBO)
Transparent (Amazon Prime Video)
Veep (HBO)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES — MUSICAL OR COMEDY
***WINNER: Rachel Bloom — Crazy Ex-Girlfriend
Jamie Lee Curtis — Scream Queens
Julia Louis-Dreyfus — Veep
Gina Rodriguez — Jane the Virgin
Lily Tomlin — Grace and Frankie

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES — MUSICAL OR COMEDY
Aziz Ansari — Master of None
***WINNER: Gael García Bernal — Mozart in the Jungle
Rob Lowe — The Grinder
Patrick Stewart — Blunt Talk
Jeffrey Tambor — Transparent

BEST TELEVISION LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
American Crime (ABC)
American Horror Story: Hotel (FX)
Fargo (FX)
Flesh & Bone (Starz)
***WINNER: Wolf Hall (PBS)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
Kirsten Dunst — Fargo
***WINNER: Lady Gaga — American Horror Story: Hotel
Sarah Hay — Flesh & Bone
Felicity Huffman — American Crime
Queen Latifah — Bessie

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
Idris Elba — Luther
***WINNER: Oscar Isaac — Show Me a Hero
David Oyelowo — Nightingale
Mark Rylance — Wolf Hall
Patrick Wilson — Fargo

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
Uzo Aduba — Orange Is the New Black
Joanne Froggatt — Downton Abbey
Regina King — American Crime
Judith Light — Transparent
***WINNER: Maura Tierney — The Affair

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
Alan Cumming — The Good Wife
Damian Lewis — Wolf Hall
Ben Mendelsohn — Bloodline
Tobias Menzies — Outlander
***WINNER: Christian Slater — Mr. Robot