Πρώτη νίκη για Παγδατή το '16

Χρησιμοποιώντας την εμπειρία του και παίρνοντας τους κρίσιμους πόντους του ματς, ο Μάρκος Παγδατής ξεκίνησε με straight sets νίκη επί του Λούκας Λάτσκο τις υποχρεώσεις του στο Open Sud de France του Μονπελιέ.

Την πρώτη του νίκη στη νέα αγωνιστική χρονιά, σημείωσε ο Μάρκος Παγδατής ο οποίος ήταν από τα κεντρικά πρόσωπα της πρεμιέρας στο indoor τουρνουά του Μονπελιέ.

Ο 30χρονος από τη Μεγαλόνησο, σέρβιρε αρκετά καλά στην αναμέτρηση με τον Λούκας Λάτσκο και κατάφερε να "χτυπήσει" την κατάλληλη στιγμή σε κάθε σετ, παίρνοντας τη νίκη με 7-5, 7-5 επί του επικίνδυνου Σλοβάκου για τον 1ο γύρο του Open Sud de France.

Αγωνιζόμενος με wild card στο γαλλικό τουρνουά, ο Παγδατής προερχόταν από την ήττα στον 1ο γύρο του Australian Open 2016 από τον Τζο Βίλφριντ Τσόνγκα και η νίκη επί του Λάτσκο ήταν πολύ σημαντική για τη συνέχεια, τόσο στο Μονπελιέ όσο και στη σεζόν.

Ο Μάρκος, Νο8 του ταμπλό, δέχθηκε δύο break απ'τον αντίπαλό του (και τα δύο στο 1ο σετ), όμως κατάφερε να πετύχει break στο 11ο game (6-5) κάθε σετ, σερβίροντας επιτυχημένα στη συνέχεια, για το προβάδισμα στο σκορ αλλά και για το κλείσιμο στο ματς μετά από 1 ώρα και 37 λεπτά.

Στο 2ο σετ, ο Κύπριος έχασε μόλις έναν πόντο στο πρώτο του σερβίς ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου απ'τον 28χρονο, Νο109 στον κόσμο.

Στους "16" του Μονπελιέ, ο Παγδατής θα περιμένει το νικητή του αγώνα Ίστομιν-Ντάνιελ.

Ο Μάρκος σημείωσε πτώση έξι θέσεων στην παγκόσμια κατάταξη τη Δευτέρα, καταλαμβάνοντας το Νο53 του κόσμου.

Επίσης τη Δευτέρα, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επικράτησε 6-7(3), 6-4, 7-5 του Λούκα Βάνι και προκρίθηκε στο 2ο γύρο όπου θα αποτελέσει τον αντίπαλο του Νο2 του ταμπλό, Μάριν Τσίλιτς.

Πηγή: tennis24.gr