Δεύτερη σερί νίκη και ανεβαίνει η ΑΕΛ στο γυναικείο πρωτάθλημα πετοσφαίρισης

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια του εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας στο βόλεϊ που έγινε το Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2018 στη Σάλα της ΑΕΛ αφού κέρδισε το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ.

Σύμφωνα με δελτίο Τύπου της ΚΟΠΕ, με αυτή τη νίκη οι «γαλαζοκίτρινες» έπιασαν την Ολυμπιάδα Ν. στην τέταρτη θέση με 10 βαθμούς. Το ΘΟΙ από την άλλη που προσπάθησε πολύ έμεινε στην 8η και τελευταία θέση με ένα βαθμό. Ωστόσο, η ομάδα του Αυγόρου δείχνει πολύ καλά στοιχεία.

Η ΑΕΛ ήταν πολύ καλή στο πρώτο σετ κέρδισε με 25-19 ανοίγοντας το σκορ σε 25 λεπτά απέναντι στο ΘΟΙ που προσπάθησε πολύ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα στην προσπάθεια κατάκτησής του, αλλά η ομάδα της ΑΕΛ φάνηκε πιο ψύχραιμη με συνέπεια να κερδίσει το πολύ ανταγωνιστικό σετ με 25-22 κάνοντας το 2-0 σετ.

Oι «γαλαζοκίτρινες» συνέχισαν να είναι πολύ καλύτερες και στο τρίτο σετ κέρδισαν εύκολα με 25-14 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΕΛ(Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Κωνσταντίνου, Μάγκντιτς, Κχαταρασβίλι, Πεχλιβάνη, Ζελένοβιτς, Παύλου – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Σιάγα, Σπύρου, Οικονομίδου.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (Λ. ΝΟΒΑΚΟΦ): Παπαδοπούλου,Φορτές, Λεγκρός,Χατζηκωνσταντίνου, Χαραλάμπους, Μιχαήλ. – Αλλαγές: Nικόλα.