Πάλεψε, κέρδισε αλλά δεν τα κατάφερε η Ελλάδα...

Πικρή νίκη στο Μουντομπάσκετ

Η Ελλάδα κέρδισε 84-77 την Τσεχία όμως δεν περνάει στους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού δεν κατάφερε να πάρει την διαφορά των 12+ πόντων κόντρα στους Τσέχους.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του σκορ…

ΤΣΕΧΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ

Α΄Δεκάλεπτο: 12-18

Η αρχική πεντάδα της Ελλάδας αποτελείται από τους Καλάθη - Σλούκα - Παπαπέτρου - Γιάννη - Μπουρούση! Για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ξεκινάει με δύο κοντούς, έτσι κι αλλιώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κάνει all in για την πρόκριση.

- Στο +8 (2-10) η Ελλάδα με 5'16'' για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ρόνεν Γκίνζμπουργκ να καλεί άμεσα τάιμ άουτ

- Στο 1'51'' για το δεκάλεπτο, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος καλεί τάιμ άουτ. Είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Άουντα στον Λαρεντζάκη.

- Η Ελλάδα έχει 3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα ως τώρα.

- Στα 51.4'' για το δεκάλεπτο, ο Ρόνεν Γκίνζμπουργκ αποσύρει τον Σατοράνσκι, για να του δώσει ανάσες. Η ελληνική άμυνα έκανε σπουδαία δουλειά πάνω του μέχρι τώρα.

9' - Airball από τον Μποχάτσικ, με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό. Τρομερή πάσα ολόκληρου γηπέδου από τον Καλάθη (12-18)

Τέλος της πρώτης περιόδου: Τσεχία - Ελλάδα 12-18

B' Δεκάλεπτο: 33-32

- Το δεύτερο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει με την Ελλάδα να έχει στο παρκέ τους Καλάθη, Παπανικολάου, Λαρεντζάκη, Πρίντεζη και Παπαγιάννη

- Εν τη απουσία του Γιάννη, η άμυνα της Τσεχίας είναι σε man to man

- Ο Γιάννης επιστρέφει στο παρκέ, αντί του Παπαγιάννη. Στο "5" ο Greek Freak πλέον

-14' - Ο Γιάννης κλέβει την μπάλα και δίνει την ασίστ στον Καλάθη, που σκοράρει με λέι απ (17-23)

-15' - Τρίποντο του Παπανικολάου σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό, στο +9 (17-26) η Ελλάδα!

-Στα 4'13'' για την ανάπαυλα, ο Καλάθης πηγαίνει για πρώτη φορά στον πάγκο. Ο Λαρεντζάκης στη θέση του...

-Με 1'14'' για το ημίχρονο, ο Λαρεντζάκης κάνει το λάθος και ο Μπόχατσικ σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο. Στο -3 (28-31) πλέον η Τσεχία

- Ο Σλούκας κερδίζει το τέταρτο ομαδικό φάουλ της Τσεχίας στα 10.7'' για την ανάπαυλα. Όλος ο χρόνος που απομένει, ανήκει στην Ελλάδα.

Βολές για τον Άουντα στα 0.7'' για το τέλος, μετά το φάουλ του Μπουρούση. Ο Άουντα είναι ψύχραιμος από την γραμμή, έχει 2/2 βολές και δίνει το προβάδισμα στην Τσεχία στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Τέλος της δεύτερης περιόδου (ημίχρονο): Τσεχία - Ελλάδα 33-32

Γ΄Δεκάλεπτο: 49-57

Οι παίκτες έχουν επιστρέψει στο παρκέ, για σουτάκια πριν από την έναρξη του δεύτερου β΄ μερους

Έναρξη τρίτου δεκαλέπτου.

Η Ελλάδα ξεκινάει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση

22' - Ο Πρίντεζης δημιουργεί για τον Καλάθη, που κόβει μακριά από την μπάλα και σκοράρει με λέι απ (36-34)

23' - Στο -3 (42-39) παραμένει η Ελλάδα, αφού ο Καλάθης απαντάει με λέι απ στις 2/2 βολές του Χρούμπαν

Ο Γιάννης γυρίζει στον πάγκο και ζητάει να μην γίνει αλλαγή. Θέλει να μείνει μέσα ο Greek Freak, στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της διοργάνωσης για την Ελλάδα.

25' - Ο Γιάννης έχει πάλι 1/2 βολές (42-42)

Χαμηλώνει το σχήμα ο Θανάσης Σκουρτόπουλος, με τον Θανάση αντί του Πρίντεζη. Η ελληνική πεντάδα αποτελείται από τους Σλούκα - Καλάθη - Παπανικολάου - Θανάση - Γιάννη

28' - Ο Θανάσης πετυχαίνει δύο σερί καλάθια, για να ξαναδώσει το προβάδισμα στην Ελλάδα (46-48)

Τεχνική ποινή στον πάγκο της Τσεχίας για τις διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές. Μία βολή και κατοχή για την ελληνική ομάδα με 2'00'' στο ρολόι

29' - Κλέβει ο Λαρεντζάκης, με τον Θανάση να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο (49-55)

Άλεϊ ουπ από τον Καλάθη στον Θανάση!

Τέλος της τρίτης περιόδου: Τσεχία - Ελλάδα 49-57.

Η Ελλάδα γύρισε από το -1 του ημιχρόνου για να φτάσει στο +8. Θυμίζουμε ότι ψάχνει νίκη με +12 για να προκριθεί στους "8"

Δ΄Δεκάλεπτο: 84-77

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκινάει με Καλάθη - Σλούκα - Παπανικολάου - Θανάση - Μπουρούση

31' - Καλάθι του Μπουρούση στον αιφνιδιασμό (49-59)

32' - Ο Σλούκας έχει 2/2 βολές για το +12 (49-61)

Η Ελλάδα θέλει νίκη με +12 για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην οκτάδα (εφόσον βέβαια οι ΗΠΑ κερδίσουν μετά τη Βραζιλία). Είμαστε στο σημείο που θέλουμε αυτή την στιγμή...

32' - Ασίστ του Καλάθη στον Παπανικολάου, που πιάνει στον ύπνο την τσεχική άμυνα (51-63)

34' - Ο Καλάθης τρέχει στον αιφνιδιασμό, δεν πτοείται από την άμυνα δύο παικτών και σκοράρει (53-65)

Στα 6'34'' για το τέλος, ο Γιάννης επιστρέφει στο παρκέ -μαζί με τον Παπαπέτρου. Η πεντάδα αποτελείται από τους: Καλάθη - Σλούκα - Παπαπέτρου - Θανάση - Γιάννη.

36' - Ο Παπαπέτρου σκοράρει μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, χάνει όμως τη συμπληρωματική βολή μετά το φάουλ που πήρε (57-67)

Στα 5'32'' για το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ με πέμπτο προσωπικό φάουλ, τον χρεώνουν ξανά με επιθετικό. Οι διαιτητές τον στέλνουν στον πάγκο! Έξαλλος ο ελληνικός πάγκος με την απόφαση.

Σε οριακό σημείο το παιχνίδι, πρέπει να τελειώσουμε και να διεκδικήσουμε την πρόκριση δίχως τον Γιάννη

35' - Καλάθι δύο πόντων από τον Σλούκα, κι αμέσως μετά ο Παπαπέτρου κερδίζει το φάουλ. Είναι σειρά της Τσεχίας να φτάσει τα πέντε ομαδικά. Με 4'47'' για το τέλος, η γραμμή της φιλανθρωπίας θα κρίνει πολλά.

37' - Μεγάλο καλάθι από τον Σατοράνσκι (65-70)

Στα 2'20'' ο Καλάθης αστοχεί σε σουτ τριών πόντων, ενώ στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Μπόχατσικ σκοράρει από τα 6μ75 στον αιφνιδιασμό. Στους δύο πόντους (68-70) πλέον το ελληνικό προβάδισμα.

38' - Καλάθι από τον Πρίντεζη (68-72)

38'38'' - Ο Καλάθης σκοράρει για τρεις, στο +7 (68-75) πλέον η Ελλάδα

Γρήγορο καλάθι από τον Σλούκα στα 49'' για το τέλος (70-77)

39' - Ο Σατοράνσκι σκοτώνει την Ελλάδα με σουτ από τα πέντε μέτρα στα 32'' για το φινάλε της αναμέτρησης. Στο +5 (72-77) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

39'29'' - Ο Σλούκας σκοράρει για δύο (72-79)

Ο Καλάθης σκοράρει με λέι απ στα 14.7'' (74-81)

Ο Παπανικολάου αστοχεί για τρεις στην εκπνοή

Τελικό σκορ: Τσεχία - Ελλάδα 77-84

Η Ελλάδα κερδίζει το παιχνίδι (84-77), αλλά η Τσεχία είναι αυτή που παίρνει το εισιτήριο για τους "8" του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εφόσον οι ΗΠΑ κερδίσουν τη Βραζιλία.