Δύσκολα πέρασαν τα φαβορί!

Με τρεις αγώνες ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική, με 2-1 νίκησαν Ανόρθωση και Απόλλωνας, Νέα Σαλαμίνα και Ένωση αντίστοιχα, με 1-0 εκτός έδρας η ΑΕΛ την Αγία Νάπα.

Ανόρθωση – Νέα Σαλαμίνα 2 – 1:

Η Ανόρθωση βρέθηκε πίσω στο σκορ με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", όμως κατάφερε να ανατρέψει τα σε βάρος της δεδομένα και να πάρει τη νίκη.

2-1 το σκορ για την Ανόρθωση, αποτέλεσμα που την ανεβάζει στους 36 βαθμούς και στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την ΑΕΚ.

Στους 23 βαθμούς και στην 6η θέση έμεινε η Νέα Σαλαμίνα.

Στο 37΄ο Ατόρνο με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τη Νέα Σαλαμίνα που λίγο προηγουμένως, είχε δοκάρι με το Μακρίεφ.

Στο 45ο λεπτό, ο Ντλοβού με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ισοφάρισε σε 1-1 για την Ανόρθωση.

Το νικητήριο τέρμα για την Ανόρθωση ο πέτυχε στο 81ο λεπτό ο Ανδρέας Αβραάμ με πλασέ μετά πό σου του Πελέ. Ο Αβραάμ είχε μπει στον αγώνα ως αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Απόλλωνας – Ένωση 2 – 1:

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα.

Σε αγώνα που έγινε στο Τσίρειο για τη 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' Κατηγορίας, ο Απόλλωνας νίκησε με 2-1 την Ένωση Νέων Παραλιμνίου και παρέμεινε στην 4η θέση, ανεβαίνοντας στους 30 βαθμούς.

Η ΕΝΠ έμεινε στους 13 βαθμούς.

Ο Απόλλωνας πέτυχε τα δύο του τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 6ο λεπτό ο Κολοκούδιας με πέναλτι άνοιξε το σκορ ενώ στο 24ο λεπτό ο Γκιέ με κεφαλιά πέτυχε το 2-0.

Η Ένωση κατάφερε να μειώσει με τον Μπούντιμιρ στο 78' με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Αγία Νάπα – ΑΕΛ 0 – 1:

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για την ΑΕΛ επί της Αγίας Νάπας, εκτός έδρας.

Με τέρμα που πέτυχε ο Ατράντε στο 60ο λεπτό, η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη που την ανεβάζει στους 15 βαθμούς ενώ η Αγία Νάπα έμεινε στην τελευταία θέση με 5 βαθμούς.

Ο Ατράντε σκόραρε με κεφαλιά μετά από φάουλ του Ρομπέρ και το γκολ αυτό καθόρισε και το το αποτέλεσμα.

Επόμενος αντίπαλος για την ΑΕΛ ο Απόλλωνας στο ντέρμπι της Λεμεσού την ερχόμενη Τετάρτη ενώ Αγία Νάπα θα παίξει εκτός έδρας με τη Νέα Σαλαμίνα, επίσης την ερχόμενη Τετάρτη.