Εθνικός - Απόλλων 2-0: Αφεντικό στο Δασάκι

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Εθνικό για να πετύχει την έκπληξη της αγωνιστικής επικρατώντας του Απόλλωνα στο Δασάκι.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Εθνικό Άχνας επί του Απόλλωνα.

Σε αγώνα στο Δασάκι της Άχνας με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' Κατηγορίας, ο Εθνικός νίκησε με 2-0 και πήρε σημαντική βαθμολογική ανασα, ανεβαίνοντας στους 18 βαθμούς.

Ο Απόλλωνας έμεινε στους 36 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση, μαζί με την Ανόρθωση.

Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ατάντα στο 40ο λεπτό, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μάριος Ηλία με πλασέ πάνω από το σώμα του Βάλε στο 66ο λεπτό.

Ενδεκάδες

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Κυριάκου, Έβερτον, Ατάντα, Γιάκομπ, Πουτζιουρής, Πράκερ, Ντε Βρίσε, Κότο Παγές, Πιντσέλι (70΄ Μιράντα), Ηλία (81΄ Χατζηβασίλης)

Απόλλων: Βάλε, Ελίζιο (65΄ Μέζγκα), Φρέιρε, Σακέτι (69΄ Κολοκούδιας), Τουράμ, Ντα Σίλβα, Πέδρο, Στογιάνοβιτς, Παπουλής, Αγγελή, Βασιλείου