Πρωταθλητής ο ΑΠΟΕΛ – Καθαρή νίκη στο ντέρμπι με την ΑΕΚ! (videos)

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε την ΑΕΚ με 2-0 στο ΓΣΠ και στέφθηκε πρωταθλητής Κύπρου!

Με νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΚ με 2-0 ολοκληρώθηκε το σημερινό ντέρμπι στο Στάδιο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος Cyta.

Σαν μικρά παιδιά πανηγύρισαν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ! (video)

Πανηγυρίζει με τις πατερίτσες ο Καβενάγκι την κατάκτηση πρωταθλήματος από τον ΑΠΟΕΛ (photo)

Δεν ξέχασε τον Τιμούρ ο Πετρίδης (video)

Συγκινητική ανάρτηση της Άντρεας Κυριάκου προς Μερκή: Περάσαμε δύσκολα, αλλά... (photo)

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ: Κέρδισε το πέναλτι και το «κάρφωσε» ο Γιαννιώτας! (video)

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ: Μεγάλη επέμβαση από τον Πάρντο! (video)

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χαμένη ευκαιρία με τον Άλβες! (video)

Χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά, αλλά τόσο κοντά στον ΑΠΟΕΛ ο Καβενάγκι! (photo)

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ: Έβαλε «φωτιά» στο ΓΣΠ ο Πιέρος! (video)

Οι αναρτήσεις ΑΠΟΕΛιστών πολιτικών για την κατάκτηση της κούπας (photos)

Σχόλιο όλο νόημα από Μερκή και selfie από αποδυτήρια: «Έπρεπε να έρθω στον ΑΠΟΕΛ για να...» (photo)

Δεν θα μπορούσε να λείπει ο Μαντούκα – Το μήνυμα του για Πασιένσια και Κετσπάγια (photo)

Το ΑΠΟΕΛ μετό το νικηφόρο 2-0 δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε ανέβασε τη διαφορά στους επτά βαμούς και εξασφαλίζει τον τίτλο.

Η φετινή κατάκτηση είναι η τέταρτη σερί για το ΑΠΟΕΛ και η 25η στην ιστορία του.

Τπ ΑΠΟΕΛ στη διαδρομή των 28 αγωνιστικών πανηγύρισε 26 νίκες, έφερε 4 ισοπαλίες και ηττήθηκε 4 φορές. Πέτυχε 89 τέρματα και δέχτηκε 23.

Η ΑΕΚ ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα που εκκρεμούν μέχρι το φινάλε του Πρωταθλήματος, τερματίζει δεύτερη και εξασφαλίζει εισιτήριο συμμετοχής στο EUROPA LEAGUE.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν επιθετικά το σημερινό παιχνίδι και είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν πρώτοι τις προϋποθέσεις για να ανοίξουν το σκορ.

Το ΑΠΟΕΛ με σωστή οργάνωση και ξαφνικές αντεπιθέσεις προσπαθούσε με τη σειρά του να φτάσει κοντά στην εστία της ΑΕΚ και τα κατάφερε στο 41'.

Τότε μετά από ταχύτατη επίθεση και τελικό πρωταγωνιστή τον Πιέρο Σωτηρίου, που απέφυγε και τον Τόνιο, έδωσε προβάδισμα (1-0) στην ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέα δεδομένα και στο 64' το ΑΠΟΕΛ έβαλε γερές βάσεις για τη σημαντική νίκη. Τότε ο Γιαννιώτας με πέναλτι πέτυχε το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 68' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λαρένα και η ΑΕΚ συνέχισε με δέκα ποδοσφαιριστές.