Την... πάτησε από τους Αζέρους το ΑΠΟΕΛ

ΗΤΤΑ με... ΜΕΙΩΣΗ στο 95'!

Εντός έδρας ήττα και εξαιρετικά δύσκολα τα πράγματα για το ΑΠΟΕΛ. Το βράδυ της Τρίτης (06/08) οι "γαλαζοκίτρινοι" υποδέχθηκαν την Καραμπάχ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον Γ' Προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 με τα γκολ να σημειώνονται στο β' μέρος. Μέχρι το 95' η Καραμπάχ ήταν μπροστά με 2-0, ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μερκής σκόραρε και έδωσε κάπως πιο ρεαλιστικές ελπίδες στην ομάδα του ενόψει της ρεβάνς. Υπενθυμίζουμε ότι σε περίπτωση αποκλεισμού, το ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστεί στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ με τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Σουτιέσκα και Λίνφιλντ.

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις από το ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια καλή φάση. Κρατά περισσότερο μπάλα το ΑΠΟΕΛ...

-7' Πρώτη τελική στο ματς, συρτό σουτ του Μάτιτς, μπλοκάρει ο Vagner.

-8' Κλασική ευκαιρία για την Καραμπάχ. Λάθος του Μάτιτς, πλασέ του Zoubir από κοντά αλλά ο Μπέλεκ έδιωξε σε κόρνερ.

-12' Δεν άλλαξε το σκηνικό, το ΑΠΟΕΛ είναι η ομάδα που έχει την μπάλα στην κατοχή της και... γυροφέρνει έξω από την αντίπαλη εστία.

-18' Δεύτερη... απειλή για Καραμπάχ. Ο Zoubir μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα αλλά ο Ιωάννου με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε στην μικρή περιοχή, προ του Medvedev.

-23' "Αγγίζει" το γκολ το ΑΠΟΕΛ! Μετά από βαθιά μπαλιά του Ντε Βινσέντι, ο Mammadov προσπάθησε με το κεφάλι να γυρίσει πίσω στον Vagner ο οποίος ήταν εκτός θέσης, με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της Καραμπάχ, σε κόρνερ.

Διαβάστε ΕΔΩ όλες τις ειδήσεις της ημέρας

-27' Δυνατό σουτ του Τάμαρι από δεξιά, δύσκολα ο Vagner.

-29' Δυνατό μακρινό σουτ του Γκέντσογλου, διωχνει με τις γροθιές ο Vagner.

-31' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Μερκή.

-37' Ανέβασε ξανά ρυθμούς το ΑΠΟΕΛ και ασκεί μεγαλύτερη πίεση με κινητήριο μοχλό τον Ντε Βινσέντι.

-45' Τέλος ημιχρόνου, στο 0-0.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-47' Κίτρινη στον Sadygov, για φάουλ στον Τάμαρι.

-50' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για το ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο Ντε Βινσέντι, δύσκολα σε κόρνερ ο Vagner.

-51' Απ' την εκτέλεση του κόρνερ, το ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για χέρι, "παίζεται" απ' τον Ιταλό ρεφ.

-51' Κίτρινη στον Γκέντσογλου.

-54' ΓΚΟΛ για την Καραμπάχ, 0-1. Ο Emreli έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έκανε ωραίο πλασέ με το αριστερό, νικώντας τον Μπέλεκ για το 1-0.

-56' Κίτρινη στον Mammadov για φάουλ στον Τάμαρι.

-59' Νέα επίθεση της Καραμπάχ από δεξιά, ο Zoubir έκανε λανθασμένο γύρισμα εντός μικρής περιοχής. Από θέση οφσάιντ έφυγε ο Zoubir.

-64' και 65' Μαζεμένες οι δύο πρώτες αλλαγές για τον Τραμεντζάνι. Βιντιγκάλ αντί Γιάκολις και Άλεφ αντί Μάτιτς.

-68' Πρώτη αλλαγή για την Καραμπάχ. Gueye αντί Εmreli.

-70' ΓΚΟΛ για την Καραμπάχ και 0-2. Ο Gueye στην πρώτη του επαφή με την μπάλα πλάσαρε εύστοχα μετά από ατομική ενέργεια και ασίστ του Zoubir.

-71' Κίτρινη και στον Medvedev

-72' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ. Μετά εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Πάβλοβιτς έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Στην συνέχεια ο Μερκής έκανε το γυριστό αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

-84' Ευκαιρία μετά από ώρα για το ΑΠΟΕΛ. Ατομική προσπάθεια και γύρισμα του Άλεφ, έδιωξαν οι αντίπαλοι αμυντικοί στην μικρή περιοχή.

-85' Τρίτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Χαλένιους αντί Γκέντσογλου.

-90' Μπήκαμε στο 90'...

-94' Σουτ του Μιχαήλοβιτς, σε κόρνερ ο Vagner.

-95' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι και εξαιρετική κεφαλιά του Μερκή για το 2-1.

-Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλεκ, Γκέντσογλου (85'Χαλένιους), Ντε Βιντσέντι, Τάμαρι, Μάτιτς (65'Άλεφ), Πάβλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Γιάκολις (64'Βιντιγκάλ), Ιωάννου, Μιχαήλοβιτς.

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Vagner, Ailton, Εmreli (68'Gueye), Mammadov, Medvedev, Michel, Richard (86'Garayev), Romero (85'Abdullayev), Sadygov, Slavchev, Zoubir.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μερκής, Γκέντσογλου / Sadygov, Mammadov, Medvedev.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο ο Ιταλός Davide Massa με βοηθούς τους Fabiano Preti και Alberto Tegoni. Τέταρτος ο Rosario Abisso. Παρατηρητής διαιτησίας ο Σκοπιανός Vladimir Antonov και παρατηρητής αγώνα ο Ελβετός Romano Clavedetscher.

Πηγή: Kerkida.net