Πάλεψε αλλά τον «σκότωσε» σε 15 λεπτά...

Αν υπάρχει αδικία στο ποδόσφαιρο, ο Απόλλωνας την έζησε στο πετσί του, στο Philips Stadion

Αν υπάρχει αδικία στο ποδόσφαιρο, ο Απόλλωνας την έζησε στο πετσί του, στο Philips Stadion. Έφυγε με ήττα 3-0, με την πολύ αποτελεσματική PSV να βάζει τρία γκολ σε 15 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν εξαιρετική στο πρώτο και θα μπορούσε να προηγηθεί. Έχασαν ευκαιρίες και μετά τα γκολ οι γαλάζιοι, που θα μπορούσαν να πάνε στον επαναληπτικό με καλύτερο σκορ.

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις στην κατηγορία ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΕΔΩ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Πρώτο σφύριγμα στην Ολλανδία

-Δεκάλεπτο χωρίς την παραμικρή φάση. Η PSV όπως αναμενόταν μπήκε επιθετικά και ψάχνει τους χώρους

-12' Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα. Κόρνερ του Γκακπέ, κεφαλιά του Γιούστε, η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ

-12' Νέα τελική σε λίγα δευτερόλεπτα, ο Zoet είναι έτοιμος στην κεφαλιά του Ζελάγια

Διαβάστε εδώ τις ειδήσεις της ημέρας

-16' Ο Γιαννιώτας μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό που έβαλε το σώμα. Πατά πολύ καλά η Λεμεσιανή ομάδα μέχρι στιγμής

-17' Μακρινό σουτ του Μάρκοβιτς, η μπάλα χτυπά στον Viergever και πάει κόρνερ

-23' Λάθος του Σακέτι που έχασε τη μπάλα λίγο έξω απ' την περιοχή του Μολ. Αμέσως τράβηξε τον Ihattaren, δέχθηκε κίτρινη και θα χάσει τον επαναληπτικό

-24' Ο Gakpo εκτελεί το φάουλ από μακριά, δεν ανησυχεί ο Μολ

-29' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Γιαννιώτας από το ύψος της περιοχής σούταρε, ο Baumgartl έβαλε το πόδι και άλλαξε την πορεία της μπάλας, με τον Zoet να διώχνει με τα πόδια

-31' Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι Ολλανδοί, σε μαρκάρισμα του Γιούστε στον Gakpo. Ο διαιτητής ήταν κοντά

-45' Καλύτεροι οι γηπεδούχοι από το 30' και μετά, κράτησαν μπάλα και έφτιαξαν σε 2-3 φάσεις τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν αλλά δεν δημιούργησαν την μεγάλη ευκαιρία

-Ένα λεπτό καθυστερήσεις

-Ημίχρονο. Ο Απόλλωνας στέκει πολύ καλά, σε ένα ισοζυγισμένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι. Η ομάδα του Αυγουστή είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία - εκείνη με τον Γιαννιώτα στο 29'

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-47' ΓΚΟΛ 1-0 η PSV. Οι Ολλανδοί έφυγαν στην αντεπίθεση μετά από λάθος πάσα στην άμυνα του Απόλλωνα και ο Ihattaren εξ επαφής έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα. Ήταν η πρώτη κλασική ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς

-53' Πολύ καλή φάση για την Λεμεσιανή ομάδα. Το σουτ του Γκακπέ στην κίνηση εντός περιοχής, πάει μόλις έξω

-57' ΓΚΟΛ, 2-0 οι Ολλανδοί. Με εξαιρετικό πλασέ από διαγώνια αριστερά στην περιοχή, ο Gakpo θα νικήσει τον Μολ. Απόλυτα αποτελεσματική η PSV

-61' ΓΚΟΛ, 3-0... Σέντρα από αριστερά, κακή έξοδος του Μολ, αποσυντονισμένη η άμυνα και ο Dumfries προ κενής εστίας στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα. Απίστευτη εξέλιξη στο ματς, με βάση όσα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο

-62' Ο Φακούντο στη θέση του Γιαννιώτα

-67' Κίτρινη στον Boscagli για φάουλ στον Φακούντο

-67' Δεύτερη αλλαγή, ο Παπουλής στη θέση του Σαρδινέρο

-72' Αγγίζει το γκολ ο Απόλλωνας... Σέντρα του Πέδρο, κεφαλιά του Φακούντο, μόλις έξω

-76' Τελευταία αλλαγή, με τον Πίττα στη θέση του Γκακπέ

-79' Κλασική ευκαιρία, με τον Παπουλή να μην μπορεί να νικήσει τον Zoet στο τετ-α-τετ από διαγώνια δεξιά

-81' Ο Μήτρογλου που ανακοινώθηκε σήμερα απ' την Αϊντχόφεν, παίρνει τη θέση του Ihattaren

-84' Ο Hendrix στη θέση του Gakpo

-85' Κάρτα στον Malen για φάουλ στον Πέδρο

-89' Τεράστια ευκαιρία για την PSV, με τον Malen εξ επαφής να στέλνει τη μπάλα έξω

-90' Αλλαγή, ο Lato στη θέση του Boscagli

-Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων

-Τέλος, άνετο σκορ για τους Ολλανδούς, το οποίο δεν είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα

PSV: Zoet, Dumfries, Baumgartl, Viergever, Boscagli, Rosario, Bergwijn, Gutiérrez, Gakpo (84' Hendrix), Ihattaren (81' Μήτρογλου), Malen

Απόλλων: Μολ, Ζοάο Πέδρο, Χάμπος, Γιούστε, Αγκίρε, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας (62' Φακούντο), Σαρδινέρο (67' Παπουλής), Γκακπέ, Ζελάγια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Boscagli, Malen / Σακέτι

Πηγή: kerkida.net