Άγιαξ 1-0 ΑΠΟΕΛ - Στο 43' (Φωτος)

Στις 22:00 άρχισε ο σπουδαίος επαναληπτικός του ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Άγιαξ.

- Έναρξη στο ματς

- 2' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από πλευράς ΑΠΟΕΛ. Ο Γιάκολις από τα αριστερά, έκλεισε προς τα μέσα, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 5' Πήγε να βγάλει αντεπίθεση το ΑΠΟΕΛ, ο Μάτιτς έδωσε στον χώρο για τον Τάμαρι, ο Μπλίντ παρεμβαίνει και σταματά την φάση.

- 8' Εντυπωσιακή άμυνα από τον Μερκή με ανάποδο ψαλίδι προ του Νέρες που καραδοκούσε για να κάνει τη ζημιά. Γέμισμα από τον Τάντιτς, ο Κύπριος στόπερ ήταν στη σωστή θέση.

- 10' Φοβερή κάθετη του Τάντιτς με στόχο τον Χούντελαρ, σωτήρια επέμβαση του Μπέλετς. Προλαβαίνει ο Σλοβένος κίπερ και "καθαρίζει" την φάση.

- 12' Διπλή επιθετική προσπάθεια από την Ολλανδική ομάδα, πρώτα ο Μερκής με το σώμα και μετά ο Σόουζα απομακρύνουν τα σουτ των ποδοσφαιριστών του Άγιαξ.

- 15' Η μπάλα στον Άγιαξ, το ΑΠΟΕΛ είναι καλά οργανωμένο όταν αμύνεται... Είναι απόλυτα φυσιολογικό η Ολλανδική ομάδα να πιέσει τους πρωταθλητές μας.

- 19' Σέντρα του Ζιγέχ στον Χούντελαρ, ο φορ του Άγιαξ κάνει κακό κοντρόλ, η μπάλα στα χέρια του Μπέλετς.

- 20' Γέμισμα στη περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Τάντιτς αδύναμη κεφαλιά, δεν προβληματίζει τον κίπερ του ΑΠΟΕΛ.

Διαβάστε όλες τις τοπικές ειδήσεις ΕΔΩ

- 22' Μακρινό σουτ του Ζιγέχ, εύκολα ο Μπέλετς. Προηγήθηκε σπουδαία άμυνα του Νικόλα Ιωάννου προ του Τάντιτς μέσα στη περιοχή των "γαλαζοκιτρίνων". Μια φάση που ξεκίνησε από την ωραία ατομική προσπάθεια του Ντεστ.

- 24' Κίτρινη κάρτα στον Άλβαρεζ, σε φάουλ πάνω στον Τάμαρι. Ο Ιορδανός με όμορφη προσπάθεια πήγε να επιτεθεί, φάουλ και κίτρινη στον χώρο του κέντρου.

- 26' Στο έδαφος ο Τάμαρι σε διεκδίκηση με τον Φέλτμαν. Διακοπή στο ματς...

- 27' Βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Ιορδανός αλλά είναι έτοιμος για να επιστρέψει. Αυτό γίνεται...

- 29' Κόρνερ του Ζιγέχ, ο Ιωάννου απομακρύνει, ο Τάντιτς στη σωστή θέση κάνει το σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 30' Κίτρινη στον Μιχαϊλοβιτς.

Διαβάστε εδώ τις ειδήσεις της ημέρας

- 31' Σύγχυση μέσα στη περιοχή του ΑΠΟΕΛ, η μπάλα καταλήγει άουτ. Ο Ζιγέχ σέντραρε, η μπάλα δεν έφυγε από τη περιοχή, σουτ των Ολλανδών άουτ.

- 33' Κίτρινη κάρτα και στον Μερκή. Φάουλ για τον Άγιαξ σε επικίνδυνη θέση... Ο Ζιγέχ πίσω από την μπάλα.

- 35' Το βγάζει ο Μπέλετς!!! Απευθείας εκτέλεση, ο Σλοβένος δηλώνει "παρών"!!!

- 37' Φάουλ του Φέλτμαν στον Πάβλοβιτς, στη συνέχεια της φάσης ο Μπλιντ με το γόνατο χτυπάει στο κεφάλι τον Σέρβο φορ ενώ ήταν στο έδαφος. Πήγε να δημιουργηθεί ένταση, επενέβη ο ρεφ και "καθάρισε" την φάση.

- 39' Κεφαλιά του Άλβαρες, δεν ανησυχεί ο Βιντ Μπέλετς.

- 41' Πολύ μεγάλη φάση για τον Άγιαξ, ο Ζιγέχ σέντρα, ο Τάντιτς από κοντά, το πλασέ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Τεράστια ευκαιρία, γλίτωσε η Κυπριακή ομάδα.

- 43' ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ και 1-0. Ο Άλβαρεζ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ. Φάση από στημένο, η άμυνα δεν βγήκε και από πλεονεκτική θέση ο Άλβαρες δεν άφησε περιθώριο στον Μπέλετς.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν, Άλβαρες, Νέρες, Χούντελαρ, Τάντιτς, Μπλιντ, Μαρτίνεζ, Ζιγέχ, Ντεστ, Ταγλιαφίκο

Στον πάγκο: Βαρέλα, Σοούρς, Πρόμες, Μαρίν, Τραορέ, Εκέλενγκαμπ, Ντε Βιντ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ιωάννου, Μιχαϊλοβιτς, Μάτιτς, Σόουζα, Τάμαρι, Γιάκολις, Πάβλοβιτς, Ζοαζίνιο, Μερκής, Μπέζιακ

Στον πάγκο: Βάτερμαν, Εφραίμ, Ντε Βινσέντι, Χαλένιους, Λαφράνς, Αλωνεύτης, Βιντιγκάλ

Ελλάδα-Φινλανδία 2-1 για τα προκριματικά του Euro 2020, αποτελέσματα και αγώνες

Τσιτσιπάς: Όλος ο κόσμος μιλάει για τον «βασιλιά» του Λονδίνου - Έτσι κατέκτησε το τρόπαιο

(ΒΙΝΤΕΟ / Μεγάλες στιγμές) Βούρκωσε ο Μάρκος - "Μου θύμισες το Euro"

Στέφανος Τσιτσιπάς: «Βασιλιάς» στο Λονδίνο ο Έλληνας τενίστας - Το σήκωσε στο Λονδίνο

Στέφανος Τσιτσιπάς: Η ώρα και το κανάλι του μεγάλου τελικού