Πρεμιέρα με το... αριστερό/ Οδυνηρή ήττα για το ΑΠΟΕΛ (Φώτος)

(ΤΕΛΙΚΟ) ΑΠΟΕΛ - Ντουντελάνζ 3 - 4

"Τρελό" παιχνίδι και ξεκίνημα με το... αριστερό για το ΑΠΟΕΛ, στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Τόμας Ντολ υποδέχθηκε το βράδυ της Πέμπτης στο "ΓΣΠ" τη Ντουντελάνζ και γνώρισε την ήττα με 4-3. Κάκιστη εμφάνιση στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Λουξεμβούργου να προηγείται με 1-0. Βελτίωση στο πρώτο μισό του β' μέρους, ανατροπή και προβάδισμα με 3-2 ωστόσο τα λάθη στον μεσοαμυντικό χώρο δεν επέτρεψαν στους "γαλαζοκίτρινους" να κερδίσουν κάτι απ' το παιχνίδι, αφού η Ντουντελάνζ σκόραρε άλλες δύο φορές για το τελικό 3-4. Δύο γκολ ο Πάβλοβιτς και ένα ο Ντε Βινσέντι με πέναλτι που κέρδισε ο Τάμαρι, οι σκόρερ του ΑΠΟΕΛ. Αποδείχθηκε ξανά ότι με 20-25 λεπτά καλού ποδοσφαίρου, δεν μπορείς να κερδίσεις έναν Ευρωπαϊκό αγώνα, ακόμα κι αν αντίπαλος είναι μια θεωρητικά υποδεέστερη αντίπαλος, όπως η Ντουντελάνζ...
Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις της ημέρας

Πρεμιέρα με το... αριστερό/ Ήττα - ΣΟΚ για το ΑΠΟΕΛ (Φώτος)

-Έναρξη.

-5' Σουτ του Στολτζ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-6' Πολύ καλή στιγμή για τη Ντουντελάνζ. Συρτό σουτ του Σινανί, η μπάλα ελάχιστα έξω.

-8' Σουτ του Μάτιτς από καλή θέση, η μπάλα ψηλά έξω.

-12' Κρατά περισσότερο μπάλα η Ντουντελάνζ στα πρώτα λεπτά. Δυσκολεύεται στην κυκλοφορία το ΑΠΟΕΛ, με αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή.

-16' Πρώτη καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι πέρασε την κάθετη πάσα στον Γιάκολις ο οποίος από δεξιά μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, όμως η μπάλα ανακόπηκε προ του Πάβλοβιτς που περίμενε στην μικρή περιοχή για να σκοράρει.

-20' Κάκιστο το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Διαβάστε όλες τις τοπικές ειδήσεις ΕΔΩ

-26' Κεφαλιά του Σόουζα από δύσκολη θέση, μπλόκαρε ο Ζουμπέρτ.

-28' Πρώτη κίτρινη, την βλέπει ο Μορέν για φάουλ στον Ντε Βινσέντι.

-29' Κενό στην δεξιά πλευρά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ. Ο Μεντί έφυγε μόνος από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα αλλά το τάκλιν του Μερκή ήταν σωτήριο και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

-30' Δυσκολεύεται πολύ στον χώρο της μεσαίας γραμμής το ΑΠΟΕΛ, δεν έχει καταφέρει να ελέγξει την κατοχή και να... ανεβάσει ποδοσφαιριστές στην επίθεση.

-31' Σουτ του Ντε Βινσέντι από καλή θέση με το αριστερό, αρκετά άστοχο.

-35' Κλασική ευκαιρία για την Ντουντελάνζ. Τρομερά κενά στην αμυντική γραμμή του ΑΠΟΕΛ, δύο με έναν απέναντι στην Μπέλετς αλλά Σινανί και Μεντί δεν μπόρεσαν να σκοράρουν αφού στην προσπάθεια του να πλασάρει ο τελευταίος είδε την μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του.

-36' ΓΚΟΛ για τη Νουντελάνζ. Με βάση το πώς εξελίσσεται ο αγώνας, έγινε το αναμενόμενο. Νέα κάθετη στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, ο Σινανί μπήκε στην περιοχή μόνος απέναντι στον Μπέλετς και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

-42' Καμία αντίδραση από πλευράς ΑΠΟΕΛ.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 0-1. Πολύ κακή εμφάνιση από το ΑΠΟΕΛ που δέχθηκε 9 τελικές και 1 γκολ από την ομάδα του Λουξεμβούργου. Με αποδοκιμασίες από τον κόσμο αποχώρησαν από το γήπεδο οι ποδοσφαιριστές.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Δύο αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ με το ξεκίνημα του β' μέρος. Τάμαρι και Ζοαοζίνιο μέσα, Γιάκολις και Σόουζα έξω.

-52' ΓΚΟΛ για τη Νουντελάνζ. Σοβαρό λάθος του Ιωάννου που δεν έδιωξε σωστά εντός περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Μπερνιέρ που κοντρόλαρε και έκανε το σουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής νικώντας τον Μπέλετς για το 0-2.

-54' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Πάβλοβιτς. Σέντρα ακριβείας του Ζοαοζίνιο από αριστερά και άψογη κεφαλιά του Πάβλοβιτς για το 2-1.

-56' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ και 2-2 με τον Ντε Βινσέντι! Ο Τάμαρι ανατράπηκε εντός περιοχής και κέρδισε το πέναλτι. Ο Ντε Βινσέντι το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-2!

-58' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ που ανατρέπει το σκορ σε 4 λεπτά! Σκόρερ ξανά ο Πάβλοβιτς! Γύρισμα του Τάμαρι από δεξιά, πλασέ του Ντε Βινσέντι που έδιωξε ο Ζουμπέρτ αλλά όχι σωστά και ο Πάβλοβιτς πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 3-2!

-60' ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ονειρεμένο 5λεπτο. Απλο την κόλαση στον παράδεισο οι "γαλαζοκίτρινοι".

-63' Με τις αλλαγές στο ξεκίνημα του β' μέρους και την διαφοροποίηση του συστήματος (από 3-5-2 σε 4-3-3) το ΑΠΟΕΛ είναι βελτιωμένο και σαφώς πιο επιθετικό.

-63' Αλλαγή για τη Ντουντελάνζ. Λεσκουά αντί Κιρτς.

-65' Κοντά και σε τέταρτο γκολ το ΑΠΟΕΛ, αλλά δεν πρόλαβε από κοντά ο Ντε Βινσέντι.

-66' Απόλυτη κυριαρχία για το ΑΠΟΕΛ, έχει κλείσει τη Ντουντελάνζ στα καρέ της.

-67' Σέντρα του Τάμαρι, πλασέ στην κίνηση απ' τον Γκέντσογλου, δύσκολα ο Ζουμπέρτ.

-67' Αλλαγή για τη Ντουντελάνζ. Λαβιέ αντί αντί Μεντί.

-71' Κοντά σε τέταρτο γκολ το ΑΠΟΕΛ, όμως το πλασέ του Πάβλοβιτς στο τετ α τετ  αποκρούστηκε με τα πόδια απ' τον Ζουμπέρτ.

-72' ΓΚΟΛ για τη Ντουντελάνζ και 3-3. Ο Μπουχουαρί σέντραρε από δεξιά, ο Στολτζ έκανε την προβολή και νίκησε τον Μπέλετς... φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

-76' Καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όμως το σουτ του Μπερνιέρ έδιωξε δύσκολα ο Μπέλετς.

-76' Τρίτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ αντί Ντε Βινσέντι.

-80' Άνοιξε πολύ το παιχνίδι. Πάνω - κάτω η μπάλα και οι δύο ομάδες ψάχνουν το γκολ της νίκης.

-82' ΓΚΟΛ για τη Ντουντελάνζ που ανατρέπει την... ανατροπή του ΑΠΟΕΛ. Ο Σινανί ελίχθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έκανε το συρτό πλασέ με το αριστερό, στέλνοντας ξανά την μπάλα στα δίκτυα του Μπέλετς για το 3-4. Αδικαιολόγητη αδράνεια της μεσοαμυντικής γραμμής του ΑΠΟΕΛ.

-85' Καλό σουτ του Πάβλοβιτς από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-87' Κίτρινη στον Γκέντσογλου.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαήλοβιτς, Μερκής, Γκέντσογλου, Σόουζα (46'Τάμαρι), Μάτιτς, Ντε Βινσέντι )(76'Εφραίμ), Γιάκολις (46'Ζοαοζίνιο), Μπέζιακ, Πάβλοβιτς.

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ: Ζουμπέρτ, Σνελ, Πόκαρ, Σινανί, Στολτζ (93'Κουλς), Γκαρός, Μπερνιέρ, Κιρτς (63'Λεσκουά), Μορέν, Μπουχουαρί, Μεντί (67'Λαβιέ).

Ελλάδα-Φινλανδία 2-1 για τα προκριματικά του Euro 2020, αποτελέσματα και αγώνες

Τσιτσιπάς: Όλος ο κόσμος μιλάει για τον «βασιλιά» του Λονδίνου - Έτσι κατέκτησε το τρόπαιο

(ΒΙΝΤΕΟ / Μεγάλες στιγμές) Βούρκωσε ο Μάρκος - "Μου θύμισες το Euro"

Στέφανος Τσιτσιπάς: «Βασιλιάς» στο Λονδίνο ο Έλληνας τενίστας - Το σήκωσε στο Λονδίνο

Στέφανος Τσιτσιπάς: Η ώρα και το κανάλι του μεγάλου τελικού