Europa League: Πρώτος βαθμός και... ζωντανό το ΑΠΟΕΛ (φώτος)

Πρώτος βαθμός για το ΑΠΟΕΛ στον 1ο όμιλο του Europa League.

Πρώτος βαθμός για το ΑΠΟΕΛ στον 1ο όμιλο του Europa League. Στην εχθρική έδρα των Αζέρων οι γαλαζοκίτρινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, το γύρισαν αλλά δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν και το 2-2 έδωσε από ένα βαθμό στις δυο ομάδες, με την Καραμπάχ να ανεβαίνει στους 4.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς (Κιντάνα 13'), το ΑΠΟΕΛ το γύρισε με Νικόλα (29') και Χαλένιους (45') όμως η Καραμπάχ με τον Αΐλτον (58') ισοφάρισε.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-3' Πήγε να απειλήσει το ΑΠΟΕΛ με το γύρισμα του Νικ από αριστερά αλλά ο Χαλένιους από κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει το πλασέ

-Δεκάλεπτο στο "Tofiq Bahramov". Οι Αζέροι κρατάνε μπάλα, πιο μαζεμένο το ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής

Διαβάστε εδώ τις ειδήσεις της ημέρας

-13' ΓΚΟΛ 1-0 η Καραμπάχ. Ο Σάβιτς έκανε λάθος αφού ντρίμπλαρε έξω από την περιοχή και υπό πίεση πάσαρε στον Γκέντσογλου που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν και ο Κιντάνα από κοντά άνοιξε το σκορ

-Εικοσάλεπτο στο παιχνίδι. Παθητική η ομάδα του Τόμας Ντολ μέχρι στιγμής, δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα

-24' Πρώτη φάση μετά το γκολ. Ο Μεντβέτεφ έκανε σουτ από καλή θέση, ο Μπέλετς έβγαλε την απόκρουση

-29' ΓΚΟΛ 1-1! Σκοράρει το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του ευκαιρία... Ο Μάτιτς γέμισε με φάουλ από πλάγια δεξιά και ο Νικ με κεφαλιά ισοφάρισε

-37' Σωτήρια παρέμβαση του Μερκή που διώχνει σε κόρνερ προ του Ζουμπίρ

-39' Επικίνδυνη φάση για το ΑΠΟΕΛ, ο Μπέγκοβιτς βγήκε έγκαιρα μέχρι και την γραμμή του πλάγιου άουτ και πρόλαβε τον Νικ

-45' ΓΚΟΛ, το γυρίζουν οι γαλαζοκίτρινοι! Μετά από διπλό λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Χαλένιους κέρδισε, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-2

-Ημίχρονο. Εφιαλτικό ξεκίνημα, ονειρεμένη συνέχεια για την ομάδα της Λευκωσίας

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με μια αλλαγή. Μέσα ο Εμρέλι, έξω ο Γκουεγέ

-50' Πρώτη κάρτα στο παιχνίδι. Στον Σόουζα για φάουλ στον Αϊλτον

-54' Κεφαλιά του Κιντάνα, πολύ άστοχη

-58' Επικίνδυνη φάση με πλασέ του Αΐλτον από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Μπέλετς

-58' ΓΚΟΛ ισοφαρίζουν οι Αζέροι. Ο Κιντάνα από δεξιά σέντραρε στο "δεύτερο" δοκάρι, ο Αΐλτον πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά έκανε το 2-2

-63' Συρτό σουτ του Μίχελ, πάει έξω. Πιέζει η Καραμπάχ από το ξεκίνημα της "επανάληψης"

-66' Πρώτη κίνηση απ' τον Ντολ. Μέσα ο Γιάκολις, έξω ο Νικ που νιώθει ενοχλήσεις

-68' Συρτό σουτ του Εμρέλι, μπλοκάρει ο Μπέλετς

-70' Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ. Μετά από κόρνερ ο Σόουζα έπιασε μια πολύ δύσκολη κεφαλιά και η μπάλα "έσκασε" λίγο δίπλα απ' το δοκάρι

-74' "Αγγίζει" το τρίτο γκολ η Καραμπάχ. Ο Μεντβέτεφ σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πήγε μόλις έξω

-76' Ο Μπέζιακ στη θέση του Χαλένιους

-85' O Άλεφ στη θέση του Πάβλοβιτς

-Λίγα λεπτά πριν το τέλος... Χωρίς μεγάλη φάση εδώ και λίγη ώρα

-87' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Εμρέλι με κεφαλιά εξ επαφής μετά από φάουλ, στέλνει τη μπάλα έξω

-Δυο λεπτά καθυστερήσεις

-91' Κίτρινη στο Βούρο που με φάουλ στο χώρο του κέντρου σταμάτησε την αντεπίθεση των Αζέρων

-93' Κάρτες σε Σάβιτς και Εμρέλι για "αψιμαχίες"

-ΤΕΛΟΣ. Πρώτος βαθμός στον όμιλο για το ΑΠΟΕΛ που παραμένει "ζωντανό" για πρόκριση

Καραμπάχ: Μπέγκοβιτς, Γκαράγιεφ, Αϊλτον, Μεντβέτεφ, Μίχελ, Κιντάνα, Σαντίγκοφ, Ζουμπίρ, Αλμέιδα, Χουσεϊνοφ, Γκουεγέ (46' Εμρέλι)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου (66' Γιάκολις), Γκέντσογλου, Σόουζα, Μάτιτς, Πάβλοβιτς (85' Άλεφ), Χαλένιους (76' Μπέζιακ)

Κίτρινες: Εμρέλι / Σόουζα, Βούρος, Σάβιτς

Πρώτος βαθμός και... ζωντανό το ΑΠΟΕΛ (φώτος)

Πηγή: kerkida.net

Με νίκες προχώρησαν Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα πετόσφαιρας ανδρών

Πολιτικές εξελίξεις δρομολογούνται στη Γερμανία

NBA: Γιάννης Αντετοκούνμπο και Λούκα Ντόντσιτς πολυτιμότεροι του μήνα

Ελλάδα-Φινλανδία 2-1 για τα προκριματικά του Euro 2020, αποτελέσματα και αγώνες

Τσιτσιπάς: Όλος ο κόσμος μιλάει για τον «βασιλιά» του Λονδίνου - Έτσι κατέκτησε το τρόπαιο

(ΒΙΝΤΕΟ / Μεγάλες στιγμές) Βούρκωσε ο Μάρκος - "Μου θύμισες το Euro"

Στέφανος Τσιτσιπάς: «Βασιλιάς» στο Λονδίνο ο Έλληνας τενίστας - Το σήκωσε στο Λονδίνο

Στέφανος Τσιτσιπάς: Η ώρα και το κανάλι του μεγάλου τελικού

Ισραήλ: Αναβλήθηκε αγώνας εξαιτίας επίθεσης με ρουκέτες! (Φωτος&Βίντεο)